OC10G02KNBN00NU1
1
  • OC10G02KNBN00NU1
2
views: 982
OC10G02KNBN00NU1
Rate:
0.0000/5
( 0 reviews )
Item NO.: abb0221 MOQ: 0
Weight:    0.1kgs
Package Size:
 Price:
 Qty:
 Shipping:   Calculate Shipping Cost
General Information
  • Extended Product Type:
    OC10G02KNBN00NU1
  • Product ID:
    1SCA126486R1001
  • EAN:
  • Catalog Description:
    OC10G02KNBN00NU1 Cam switch
  • Long Description:
    OC10 Cam switch, Ith=10A, Change-Over, 2-contacts, Snap-on door mounting, Black Key operated. Black handle and frontplate with standard text are included. Special engraved frontplates to be ordered as separate items.
Categories
  • Products » Low Voltage Products and Systems » Switches » Cam Switches
Ordering
  • EAN:
  • Minimum Order Quantity:
    1 piece
  • Customs Tariff Number:
Dimensions
  • Product Net Width:
    32 mm
  • Product Net Height:
    32 mm
  • Product Net Depth:
    54 mm
  • Product Net Weight:
    0.06 kg
Container Information
  • Package Level 1 Units:
    1 piece
  • Package Level 1 Width:
    50 mm
  • Package Level 1 Height:
    50 mm
  • Package Level 1 Length:
    108 mm
  • Package Level 1 Gross Weight:
    0.06 kg
Environmental
  • RoHS Status:
    Planned to follow EU Directive 2002/95/EC August 18, 2005 and amendment after 2009 Q4
Technical UL/CSA
  • Ampere Rating UL/CSA:
    10 A
Additional Information
  • Color:
    Black
  • Conventional Free-air Thermal Current (Ith):
    q = 40 °C 10 A
  • Conventional Thermal Current (Ithe):
    Fully Enclosed 10 A
  • Enclosure Type:
    Not enclosed
  • Function:
    U1
  • Handle Type:
    Key operated
  • IIT Publishing Status:
    Level 0 - Information enabled
  • Mounting Type:
    Snap-on door mounting
  • Number of Poles:
    1
  • Pollution Degree:
    3
  • Power Loss:
    at Rated Operating Conditions per Pole 0.6 W
  • Product Main Type:
    OC10
  • Product Name:
    Cam switch
  • Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp):
    2.5 kV
  • Rated Insulation Voltage (Ui):
    500 V
  • Rated Operational Current AC-23A (Ie):
    (230 V) Three Phase 7.6 A
    (400 V) Three Phase 6.5 A
  • Rated Operational Power AC-23A (Pe):
    (230 V) Three Phase 1.8 kW
    (400 V) Three Phase 3 kW